„Pod żaglami Zawiszy życie płynie jak w bajce…”

Nowa tabela współzawodnictwa Grudzień 2017
11 stycznia 2018
Komenda w lutym
31 stycznia 2018

„Pod żaglami Zawiszy życie płynie jak w bajce…”

„W Tobie jest światło
każdy mrok rozjaśnia
W Tobie jest życie
Ono śmierć zwycięża”

Już po raz 7 flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny” wyruszył w rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju. Na pokładzie znalazły się aż 4 druhny z naszego Hufca. Druhna pwd. Marta Gaj, Natalia Smalcerz, Karolina Starzyniec oraz pwd. Magdalena Okrzesik podjęły wyzwanie i stały się częścią Betlejemskiej sztafety. Mimo obaw i wielu niewiadomych motywowane chęcią przeżycia przygody dziewczyny 17 grudnia zameldowały się na pokładzie. Tego też dnia miało miejsce uroczyste przekazanie załodze Betlejemskiego Światła Pokoju mające miejsce w Kościele Ludzi Morza które uświetnił Męski Chów Szantowy „Zawisza Czarny”. Wtedy to słowa „Pod żaglami Zawiszy życie płynie jak w bajce…” Nabrały jeszcze większej mocy i stało się… Pierwsza noc na pokładzie, rano krótkie szkolenia i wychodzimy z portu.

„Nie ma już odwrotu. Wszędzie woda i wtedy dociera do ciebie, że to nie jest rejs wycieczkowy, tu masz swoje obowiązki. Harcerze z całej Polski otwarci na nowe znajomości, stała załoga, która chce nas nauczyć jak najwięcej, no i sam Zawisza- ogarniająca duma, że to właśnie ty stajesz się członkiem załogi. Są trudne momenty, zimno, ciemno, fala przelewająca się przez pokład, choroba morska, ale to nic, przecież mamy na pokładzie światło, naszym zadaniem jest go dostarczyć, nie możemy się przecież poddać!  Samo przekazania BŚP to równie niesamowite przeżycie. Otwartość ludzi, i to nie tylko skautów na Polską załogę była niesamowita, nie grała roli tu religia czy język, zarówno Litwini jak i Łotysze przyjęli harcerzy z otwartymi ramionami i nie ukrywali swojej radości. Cztery dni w zimowych warunkach, w niesamowitej atmosferze, w otoczeniu ludzi, którym nie jest straszne żadne wyzwanie i wszyscy są sobie równi (na Zawiszy panuje zwyczaj, że przed wejściem na jego pokład ściąga się sznury funkcyjne). Niezapomniana przygoda z harcerskim przesłaniem, dlatego wszystkich lubiących przygody zachęcamy do podjęcia takiego wyzwania, bo naprawdę warto!

pwd. Magdalena Okrzesik
Zdjęcia Gabriela Goleńska

Gratulujemy druhnom odwagi i podjęcia takiego wyzwania, a także godnego reprezentowania Hufca ZHP Jaworzno podczas rejsu.