Orzysz 2015

Zadanie pod nazwą Harcerskie lato 2015 Obóz Hufca ZHP Jaworzno w Orzyszu zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Jaworzno.

wfos_uklad_poziomy

Każdy harcerz tropi swoją przygodę wszędzie tam,
gdzie może spotkać przestrzeń, przyrodę,
ciekawe miejsca czy drugiego człowieka.

Tegoroczną Harcerską Akcję Letnią rozpoczął obóz w Orzyszu.
W niedzielę 5 lipca 2015 r. 120 harcerzy i osób niezrzeszonych, pod opieką kadry instruktorskiej Hufca ZHP Jaworzno, wyruszyło do Orzysza. Jest to miejsce niezwykłe, wyjątkowo bliskie jaworznickim harcerzom. Choć znamy je tak dobrze, to wciąż odkrywamy na nowo. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło przewodnie „Na tropie…”. Każdy harcerz tropi swoją przygodę wszędzie tam, gdzie może spotkać przestrzeń, przyrodę, ciekawe miejsca czy drugiego człowieka.
W trakcie wędrówek uczestnicy tropili miejsca atrakcyjne przyrodniczo, a podczas wspólnych ognisk i wieczornic odkrywali zapomniane tradycje. Gry terenowe pozwalały na odnalezienie i przeżycie prawdziwej mazurskiej przygody. Przy tak intensywnym programie na nudę nie było czasu.

Codzienne atrakcje zapewniła kadra 5 podobozów, która przygotowała niezwykle ciekawy program.

Plume Rouge – to podobóz harcerzy starszych (uczniów gimnazjum). Każdego dnia uczestnicy tropili Agenta, którym był jeden z uczestników. Wspaniałej zabawie towarzyszyła rywalizacji między zastępami.

Ihnos – Harcerska Poczta Polowa rozpoczęła swoją działalność. W dowództwie znajduje się agent. Aby poznać sposób jego funkcjonowania każdy musi przejść szkolenie min. łącznościowe, ze znajomości szyfrów, znaków patrolowych, samarytanki. Uczestnicy muszą wykazywać się spostrzegawczością. Agent nie może się zorientować, że ktoś chce poznać jego tożsamość, dlatego kandydaci na listonoszy przystępują do okresu próbnego, w czasie którego trzeba dostarczyć min. 3 przesyłki. Jeśli dowództwo uzna taką osobę za gotową do pełnienia służby w Poczcie może zezwolić na złożenie Przyrzeczenia Szaroszeregowego. Zanim to jednak nastąpi kandydaci muszą zdekonspirować agenta.

Insula Samos – Podobóz jest grecką wyspą, o nazwie „Insula Samos”, co oznacza „Wyspa Samos”. Wyspa ta słynęła z wybudowanego w VI w.p.n.e. labiryntu, do którego ostatecznie to uczestnicy dotrą. Jednak zanim się to stanie będą musieli wcielić się w brygady badaczy, którzy jednocześnie uczestniczą w telewizyjnym show. We wszystkim tym pomoże im ekipa filmowa oraz pewien rozbitek zamieszkujący samotnie wyspę od lat.

Royal Clipper – Uczestnicy podobozu wcielą się w rolę początkujących żeglarzy, którzy właśnie dostali się do wymarzonej szkoły kadetów. Fabuła oparta jest bezpośrednio na żeglarstwie oraz wielkich morskich wyprawach. Uczestnicy poznają żeglarstwo i tematy z nim związane od podszewki. Ich zadaniem będzie pokonanie kolejnych trudności – wykonanie zadań a tym samym ukończenie kolejnych etapów edukacji w oddziałach szkoły kadetów w największych portach świata, dzięki czemu będą mogli pomóc kapitanowi XYZ w naprawie statku Afrakta. aby mógł dalej kontynuować swoją podróż. Będą mogli skorzystać z pomocy kapitana oraz jego starszego oficera, którzy prowadzą szkołę kadetów.

Eidolon – Sielankowy wypoczynek nad mazurskimi jeziorami zostaje niespodziewanie przerwany. Harcerze odnajdują fragment starej lokalnej gazety. Jeden z artykułów szczególnie przykuwa ich uwagę. Okazuje się, że dokładnie 50 lat temu tamtejszy obóz harcerski pewnego dnia zniknął. Nie odnaleziono śladów tego tajemniczego wydarzenia. Sprawy komplikuje jeszcze jeden fakt. Zostaje znaleziony fragment pamiętnika jednego z uczestników tego feralnego obozu. Harcerze przeżywają swoiste dejavu bo wszystkie wydarzenia dziejące się obecnie zostały spisane w dzienniku. Aby nie podzielić losu zaginionych, postanawiają rozwiać zagadkę tajemniczego pamiętnika. Nie wiedzą, że igranie z losem może być ryzykowne.

Ogromne podziękowania należą się całej kadrze obozu, która zadbała o to aby dzieci
i młodzież mogli spędzić czas nad Jeziorem Tyrkło. Nie łatwo zorganizować uczestnikom każdy dzień, godzinę a nawet minutę. Ale co ważniejsze, pasja młodej kadry przekłada się nie tylko na zadowolenie naszych podopiecznych ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Szczególnie warto podkreślić, że to młodzi instruktorzy podejmujący się służby podczas wakacji są bardzo odpowiedzialni i rzetelni w podejmowanych przez siebie zadaniach – mówi hm. Kinga Jędrzejek Komendantka Hufca ZHP Jaworzno.

W ostatni weekend na terenie obozu gościliśmy serdecznych przyjaciół naszego hufca, w tym Prezydenta Miasta Jaworzna pana Pawła Silberta. Czas wspólnie spędzony przy ognisku
i w trakcie zajęć minął szybko, zbyt szybko. W dniu 20 lipca pożegnaliśmy się z polaną Wydrą, mając nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tym samym gronie.

Jak zawsze były to super spędzone wakacje w lesie wraz ze swoją drużyną, szczepem. Trwały one niestety tylko 2 tygodnie lecz przygody które tam przeżyłem zostaną mi w głowie przez wiele wiele lat.Tęsknić będę za nocnymi podchodami ,czuwaniem kiedy odgłosy leśne najtwardszym sprawiały niezłego pietra. Za to smak lecza pamiętam do dziś kiedy zmęczeni po zajęciach pałaszowaliśmy go ze smakiem. Pycha!!!!

Krzyś